gensyn
Rektor
Mads Brinkmann Pedersen
97 85 43 00
24 27 69 20
Rektor
Undervisere
Allan Degn Knudsen
Samfundsfag, Historie
Anna Christine Roy
Biologi/Biology-Filosofi-TOK
Anna Marie Steen Rasmussen
Matematik (10. kl.)
Anne Steen Wasmann
ASW
Engelsk
Anne-Kirstine Johansen
97 85 43 00
29 38 45 82
Læsevejleder-Studievejleder-Dansk-Tysk
Bent Kramer
Matematik/Mathematic-Skemalægger
Bettina Klara Uhrbrand
Afsætning-Erhvervsøkonomi-International økonomi-Salg & Service -Virksomhedsøkonomi
Birgit Mølgaard Jeppesen
Matematik-Fysik
Birgitte Tambour
Latin
Birthe Gransgaard Leth
BGL
97 85 43 00
23 84 82 99
Studievejleder-International økonomi-Afsætning
Bodil Langbo Mikkelsen
97 85 43 00
24 87 61 94
Elevcoach
Brigitte von der Ohe
Bioteknologi-Kemi/Chemistry-TOK-Tysk
Charlotte Hoffmann Pedersen
Idræt-Dansk
Christelle Vinther Nikolajsen
Engelsk/English-Dansk-Fransk- Erasmus+ koordinator
Christian Donslund
97 85 43 00
24 83 70 65
Vicerektor-Administationschef-Uddannelseschef (HHX, 10. klasse)
Christina Wisbech Liebum
Engelsk-Dansk
Conrad Grant Jensen
Fysik/Physics-Kemi-Matematik
Dina Tornøe Tougård Skøtt
Engelsk-Religion
Dorte Marie Rask
Historie, Samfundsfag
Elizabeth Pia Holm
Dansk-Engelsk
Ellen Mette Mogensen Paakjær
HG/EUD/EUX-Dansk-Butiksdrift- Peach Pit
Elzena Theresa Kristensen
Biology HL/SL-Chemistry-CAS coordinator
Erling Høiberg
Bibliotekar
Flemming Johannsen
Geografi- Matematik- Samfundsfag
Flemming Kjærrumgaard Madsen
20959586
Dansk-Psykologi-Mediefag
Flemming Nielsen
Geografi-Idræt-Kostinspektor
Flemming Skovgaard Due
Fysik-Matematik
Hanne Hjort Larsen
Engelsk-Spansk
Hanne Rohde
Dansk-Historie
Hanne Søllingvraa Fjord
Engelsk-Fransk
Helle Hårhøj Jespersen
97 85 43 00
Elevcoach
Jakob Hanghøj
Historie-Samfundsfag-Samtidshistorie
Jakob Thorgaard
Idræt-Samfundsfag
Jeanette Garde Nielsen
Tysk-Dansk
Jens Kofoed-Nielsen
Billedkunst-Musik
Jens Lind Christiansen
Engelsk-Idræt (10.kl.)
Jesper Nørgaard Andersen
fysik-matematik
Jesper Sigh
97 85 43 00
29 26 69 55
Studievejleder-Business and Management-Erhvervsøkonomi-Historie
Johan Tinus Hauge Engrob
Engelsk-Historie
Johnny Evan Østergaard Nielsen
Historie-Religion
Joseph Stanly DeVoir
History HL/SL-Social studies-TOK-CAS coordinator
Jørn Bay Nielsen
Biologi/Biology-Bioteknologi-Psykologi/Phychology
Karina Hyldal Nissen
Afsætning-Virksomhedsøkonomi-Young Enterprise-Iværksætteri
Lars Juul Mikkelsen
29456927
Uddannelsesleder HTX
Lasse Blichfeldt Hansen
Samfundsfag- Historie
Lasse Vestergaard
International økonomi-Virksomhedsøkonomi- Afsætning- Innovation-Finansiering-Erhvervsøkonomi
Lea Bjerg Kallesøe
97 85 43 00
21 59 42 82
Elevcoach
Lilli M. Lauritzen Adsersen
Erhvervsret- Erhvervsøkonomi - IT -Salg & Service
Lone Egeberg Stilling
LES
Frisørfaglærer - Praktikpladskonsulent
Maj Sorin Kristensen
Majken Miller
97 85 43 00
51 71 56 31
Uddannelseschef (HF), Uddannelsesleder (STX)
Majurran Veethividangan
Dansk-Matematik
Margit Donslund
Butiksdrift -Dansk-Idræt-Salg & Service
Mathias Brenner
Idræt - Tysk - Erhvervsøkonomi
Matthew William Pilley
psykologi-matematik
Michael Kristensen
97 85 43 00
Studievejleder-Biologi-Bioteknologi-Kemi
Michael Skjoldborg
Webmaster-Multimedier-Psykologi-Samfundsfag-Tysk
Mogens Teit Matthiessen
Fysik-Matematik
Morten Rødgaard Jensen
97 85 43 00
30 35 25 93
IB Coordinator
Niels Haahr
Bioteknologi-Biologi-Kemi
Oana Rose-Maria Cutoi-Toft
Engelsk
Randi Truelsen
Rikke Merrild Stenskjær
Dansk (10. kl.)--Mad/Kreativ (10. kl.)-Engelsk
Rikke Verner Todbjerg Larsen
97 85 43 00
Læsevejleder- Latin-Oldtidskundskab-Tysk
Rune Jersin Vingborg
Samfundsfag-idræt
Steen Hatting
Fysik-Idræt-Matematik (10. kl.)
Steen Thostrup Jacobsen Høgh
Dansk-Idræt
Stine Fabian Lund
Dansk-Samfundsfag-Bestyrelsesmedlem, udpeget af medarbejderne
Stine Jensen
Idræt-Biologi
Søren Dybdal Andersen
Musik-Spansk
Søren Smith
97 85 43 00
51 71 56 33
Uddannelseschef (STX)
Tina Just Madsen
Spansk
Tina Semrau
97 85 43 00
Studievejleder-Dansk-Psykologi-Tysk
Torben V. Nielsen
Dansk- Høkermatematik -Peach pit -Samfundsfag
16
august
foto
https://www.jobindex.dk/jobannonce/303432/paedagogisk-sekretaer-paa-struer-statsgymnasium
15
august
foto
EUD/EUX-intro tilbereder “Flammenkuchen”. Schmeckt super!
15
august
foto
STUDIEJOB
Jysk Fynske Medier i Struer søger friske unge som fast afløser fredag aften.
Man skal minimum være fyldt 18 år.

Du vil indgå i et team på 4 afløsere, hvor der arbejdes på skift hver fredag aften (Fri ca. Hver 4. fredag).

Du skal kunne arbejde i skolernes ferier og helligdage, da du her vil skulle afløse de fastansatte.

Arbejdet består hovedsageligt i pakning af aviser og reklamer.

Skulle dette have fanget din interesse, så henvend dig i pakkeriet med en ansøgning eller send en ansøgning til Morten Hansen:
morha@jfmedier.dk
15
august
foto
Skoleårets første morgensamling med mange informationer om musik, kor, skovturen, Pnyx, festudvalget, havkajakkurser, “billeder” og meget mere.
13
august
foto
First impressions of students and parents -> SSG Boarding school
13
august
foto
🎈 Welcome back and welcome to your first day of school for the new students!

Today, the first class of IB (1 IB) was introduced to the new school year 📚 and its requirements by the IB coordinator, the student counselor and a student from the 2nd year of IB. They were also presented with the cultural differences, the different styles of teaching and more.

We wish them all good luck 🍀
13
august
foto
Så er vi (næsten) i gang med det nye skoleår - velkomst af de nye elever.
10
august
foto
Struer Statsgymnasium - STX HF IB HHX HTX EUD EUX 10.-klasse shared Bremdal Radio & TV's photo.
Kontakt

Struer Statsgymnasium
Jyllandsgade 2, DK-7600 Struer
Tlf. 97 854300
struer-statsgym@stgym.dk

Kontorets åbningstider:
Mandag - onsdag 07:30 - 16:00
Torsdag 07:30 - 15:00
Fredag 07:30 - 14:00
ean-nr.: 5798000558236
CVR.nr. 29548358